وضعیت چرم در ایران


 

وضعیت صنعت چرم در ایران

وضعيت صنعت چرم در ايران، با اين سابقه درخشان تاريخي فرهنگی هم اكنون چگونه است؟

 صنعتی كه بین سالهی ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۷ از رشد بسیار بالايي برخوردار بود و در اين مدت زمان توانسته بود با تاسيس ۵ كارخانه بزرگ و مدرن از صنعت چرم كشور تركيه هم پيشي بگيرد ولي الان چه بر سر اين صنعت چرم تاريخی ايران آمده كه در سال ۱۳۸۲ در ميان ۳۶ گروه مختلف ۴۳ درصد افت ، راكد ترين بخش / صنعتي كشور با ۵ صنعتي كشور لقب گرفته؟!! اين گزارش مختصر به بررسي وضعيت كنوني صنعت چرم و كفش در ايران ميپردازد.

كارشناسان اين صنعت، چرم گوسفندي ايران را بهترين چرم دنيا میدانند، به عقيده آنان گوسفندهاي ايران دنبه بزرگي دارند.بنابراين تمام چربي پوست جذب دنبه گوسفند ميشود و به همين دليل فرآوري آن آسانتر و كيفيت آن در تمام پوست و چرم دنيا بهترين است و در صورت خيس شدن بوي بد نميدهد. بخش عمده بازار پوشاك چرم در حال حاضر در اختيار دو كشور تركيه و ايتاليا است و هزاران كارگر و صنعتگر ترك و ايتاليايي با استفاده از مواد اوليه مشغول به كارند.جالب آن است كه ۸۰ درصد پوست گوسفندي و ۲۰ درصد پوست بزي ايران به اين كشورها صادر ميشود ولي خارج كردن يك قطعه كوچكي چرم از تركيه ممنوع و قاچاق محسوب ميشود، چون آنها ميدانند چرم كالاي بسيار با ارزشي است زيرا قدر اهميت چرم را خوب ميدانند و به همين دليل است كه از خروج هر نوع چرم به خارج از كشور خود را ممنوع و قاچاق محسوب كرده اند و به دليل اينكه آنها از همين چرم انواع كالاهاي با ارزش ارز آوري ساخته ميشود كه باعث ازدياد ذخيره ارزي و تقويت اقتصاد كشورشان ميشود.

 متاسفانه در كشور ما چرم به قدري بی اهميت تلقي ميشود كه افتخار ميكنيم تا هرچه بيشتر اين چرم را به كشورهاي خارج صادر كنيم. تا مشوق صادراتي دريافت كنيم. غافل از اينكه همين چرم به دليل فوق به ضرر مالي و اقتصادي كشورمان تمام ميشود. در زمينه كيفيت چرم ايران بايد گفت بهترين چرم گاوي و بزي متعلق به مناطقي است كه آب و هواي خشك داشته باشد، چون در اين صورت پوست دچار خراشيدگي و امراض دامي كمتري است.بهترين چرم گوسفندي نيز متعلق به دشت مغان و اطراف آن از كشورمان ايران است.

 تعداد كارخانجات و كارگاههاي چرمسازي كه به طور رسمي در كشور فعالند حدود ۲۵۰ واحد است و عمدتاً در شهرهاي ورامين، مشهد، تبريز، همدان و زنجان قرار دارند. مهمترين محل تمركز كارخانجات از اين دست در چرمشهر ورامين است. اما در آن جا نيز تنها حدود ۲۵ درصد واحدها فعالند و دليل آن عدم استقبال مشتريان داخلي عنوان ميگردد. در زمينه توليد چرم مرغوب با رنگهاي متنوع ثابت، توليدكنندگان ايراني معمولاً از نظر رنگ با مشكلاتي مواجه ميشوند چون در كارخانجات چر مسازي لابراتورهايي به منظور تهيه رنگ وجود ندارند همين موضوع هم در بازار داخلي و هم صادرات بر فروش تاثير منفي ميگذارد.

 يكي از دلايل استقبال نشدن از محصولات چرم ايران اين است كه مشتری عمده توليدكنندگان ايراني، تجار كشورهاي تازه استقلال يافته شوروی سابق ميباشند و آ نها هم عموماً توليدات ارزان قيمت ميخواهند و همچنين موضوع توليد را به سمت استفاده از چر مهی بي كيفيت و ارزان ميكشاند و چرم با كيفيت بالا نيز به خارج از كشور صادرت ميشود و چرم مرغوب با عمر بالا ماندگاری و زيبايی آن به شرط با كيفيت بودنش موجب توجيه اقتصادی ميشود.

« بهترین تبلیغ وماندگار ترین هدیه را با محصولات چرمی فاخر تجربه کنید »

قیمت عمده محصولات چرم فاخر
کانال تلگرام چرم فاخر